Leasing samochodów to usługa ciesząca się dużym powodzeniem, szczególnie wśród przedsiębiorców. Na czym dokładnie polega leasing auta? Dlaczego jest on wybierany tak chętnie?
Samochód można pozyskać na różne sposoby – można kupić go za zgromadzone oszczędności, ale również można wziąć na niego kredyt. Innym rozwiązaniem jest jego wynajęcie – wypożyczalnie świadczą także usługi wynajmu długoterminowego.
Przyjrzyjmy się jednak bliżej leasingowi, który od lat stanowi popularny sposób korzystania z samochodów osobowych oraz użytkowych, w tym dostawczych.
Czym jest leasing auta?
Leasing to specjalny rodzaj oferty, która polega na udostępnieniu przedmiotu leasingu przez leasingodawcę leasingobiorcy. W tym czasie przedmiot leasingu wprawdzie nie jest własnością leasingobiorcy, lecz może on z niego korzystać. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot ten może być wykupiony lub oddany leasingodawcy, który jest jego właścicielem.
Leasingować można:
- samochody nowe
- samochody używane
Największym zainteresowaniem cieszy się leasing auta, ale warto wskazać, że wyleasingować można również innego rodzaju mienie, na przykład mogą być go maszyny produkcyjne, komputery, wyposażenie biura, oprogramowanie.
Jak można wziąć samochód w leasing?
Świadczeniem usług leasingowych zajmują się firmy specjalizujące się w tej branży – firmy leasingowe, które są leasingodawcami.
W tym celu konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów, które jednak nie są złożone. Wzięcie samochodu w leasing jest łatwiejsze niż skorzystanie z kredytu samochodowego. To powoduje, że leasing auta jest obecnie bardzo popularną propozycją wybieraną przez wiele osób.
Kto może skorzystać z leasingu auta?
Zwykle leasing samochodu kojarzy się z przedsiębiorcami. Rzeczywiście, to właśnie oni decydują się na leasingowanie pojazdów najczęściej, ponieważ oferta ta niesie ze sobą szereg korzyści.
Warto jednak wskazać, że leasing auta możliwy jest również dla klientów indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Rodzaje leasingu
Leasing oferowany jest w dwóch wariantach, a mianowicie jak:
- leasing operacyjny
- leasing finansowy
Leasing operacyjny charakteryzuje się stopniowym naliczaniem podatku VAT, przy każdej racie, co pozwala na odliczenie go od kosztów uzyskania przychodu. Z kolei leasing finansowy polega na zapłacie całego podatku wraz z pierwsza ratą – wtedy do kosztów uzyskania przychodów wrzuca się odsetki od raty.
Z ofertami firm leasingowych można zapoznać się już teraz online oraz bezpośrednio w ich biurach.
Zobacz więcej
Podatki w Polsce. Potrzebujesz porady? Udaj się do doradcy podatkowego!
Dlaczego warto ubiegać się o kredyt przez doradcę?