1 grudnia 2023

Okkol.pl

Publikacje na czasie – warte Twojej uwagi

Rekuperacja. Czy warto montować ją w domu jednorodzinnym?

Coraz większe znaczenie w branży budowlanej posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne dotyczące wentylacji i ogrzewania. Rekuperacja, która polega na odzysku ciepła z powietrza wyprowadzanego z budynku, to ciekawa propozycja dla oszczędnych. Czy warto zdecydować się na jej zmontowanie w domu jednorodzinnym?

Czym jest rekuperacja?

Pod terminem rekuperacja znajduje się rodzaj wentylacji mechanicznej, która odbywa się z odzyskiem ciepła. To rodzaj nowoczesnej instalacji, które wspomaga prawidłową pracę budynku i zapewnia komfort jego mieszkańcom.

Sercem takiego systemu jest urządzenie nazywane rekuperatorem, które odpowiedzialne jest za pozyskiwanie ciepła, które wyprowadzane jest z budynku podczas wentylacji. W rezultacie rekuperacja stanowi wsparcie dla systemu grzewczego.

Dzisiaj rekuperacja zyskuje na znaczeni. Jest ona wybierana do różnych budynków, w tym między innymi do domów jednorodzinnych. Jak dokładnie działa taki system? Jakie są jego głowni zalety i wady? W jaki sposób można go zamontować?

Rekuperacja – jak to działa?

Działanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest bardzo proste. Jak dokładnie działa rekuperacja?

W każdym domu jednorodzinnym powstaje zużyte powietrze. Zawiera ono dwutlenek węgla, wilgoć, zapachy, kurz, a także różne drobnoustroje, na przykład wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, pleśnie. Tradycyjny dom bez wentylacji z rekuperatorem po prostu odprowadza to powietrze na zewnątrz – przez otwarcie okna, kratki wentylacyjne albo wentylator mechaniczny. W rezultacie dochodzi do strat ciepła, ponieważ zanieczyszczone powietrze jest ogrzane, a to świeże, doprowadzane do budynku, trzeba ponownie ogrzać.

W przypadku rekuperacji sytuacja wygląda już inaczej. Zanieczyszczone powietrze trafia kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Tam urządzenie to odzyskuje z niego ciepło i odprowadza je na zewnątrz wraz z zanieczyszczeniami. Dodatkowo, wentylacja i rekuperacja dbają o jakość powietrza doprowadzanego do budynku – nie trzeba wtedy otwierać okien, aby stale cieszyć się czystym, świeżym, ciepłym powietrzem w domu.

Zalety rekuperacji:

  • świeże powietrze przez cały rok
  • oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii, grzybów, alergenów
  • niższe straty energetyczne
  • mniejsze wydatki na ogrzewanie budynku
  • możliwość współpracy z pompą ciepła

Wobec tego rekuperacja to atrakcyjna propozycja przeznaczona do każdego budynku – także do domu jednorodzinnego. Dzięki tej instalacji można zmniejszyć koszty związane z eksploatacją i cieszyć się czystym, zdrowym powietrzem przez cały rok!