1 grudnia 2023

Okkol.pl

Publikacje na czasie – warte Twojej uwagi

Podatki w Polsce. Potrzebujesz porady? Udaj się do doradcy podatkowego!

Często można spotkać się ze zdaniem, że system podatkowy w Polsce jest jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie. Rzeczywiście, ustawy regulujące kwestie podatkowe liczą sobie tysiące stron. W rozeznaniu się we wszystkich zawiłościach może pomóc doradca podatkowy.

Polski system podatkowy

System podatkowy w Polsce zbudowany jest przez szereg różnych przepisów prawnych, które tworzą różne rodzaje podatków. Podstawą prawną umożliwiającą ich nakładanie jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Dokładne kwestie podatkowe regulują poszczególne Ustawy.

W ramach polskiego systemu podatkowego znajdują się różne rodzaje podatków, które tworzą 17 podatków regulowanych prawem podatkowym.

Podatki w Polsce można podzielić na:

  • podatki bezpośrednie, na przykład podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), podatek od nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, podatek od dochodów kapitałowych
  • podatki pośrednie, do których zaliczają się podatek od towarów i usług (VAT), akcyza oraz podatek od gier

Doradca podatkowy – specjalista w sprawie podatków

Osoby nieprowadzące oraz prowadzące działalność gospodarczą są w Polsce objęte określonymi obowiązkami podatkowymi. Najczęściej mają z nimi do czynienia przedsiębiorcy, którzy również bardzo często poszukują pomocy, która pozwala wyjaśnić podatki w Polsce oraz skorzystać z ich optymalizacji.

Świadczeniem usług w ramach doradztwa podatkowego zajmuje się doradca podatkowy – to specjalista, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie w ramach polskiego systemu podatkowego.

Kiedy warto udać się do doradcy w sprawach podatków? Doradca podatkowy może zapewnić swoim klientom kompleksowe wsparcie – obliczy podatki, wskaże, które z nich należy płacić, dobierze najbardziej opłacalny system płatności. Dzięki jego wsparciu można uniknąć poważnych problemów z fiskusem.

Gdzie można skorzystać z pomocy doradcy podatkowego?

Aktualnie usługi doradców podatkowych świadczone są na terenie całego kraju – wparcie można otrzymać zarówno w mniejszych miejscowościach, jak również w miastach wojewódzkich.

Doradcy podatkowi posiadają własne biura, w których świadczą oni swoje usługi, ale również zajmują się oni współpracą z biurami rachunkowymi – księgowymi, które świadczą szeroką gamę usług dla biznesu.

Gdy zatem podatki w Polsce wymagają wyjaśnienia, warto pomyśleć o wizycie u doradcy podatkowego. Ten specjalista może wyjaśnić każdą wątpliwość i zasugerować optymalne rozwiązania podatkowe!