31 stycznia 2023

Okkol.pl

Publikacje na czasie – warte Twojej uwagi

Czym są domy kanadyjskie i czy warto budować je w Polsce?

Domy w technologii kanadyjskiej nie są w Polsce bardzo popularne. Nie oznacza to jednak, że wzbudzają one zainteresowania. Teraz do dyspozycji są znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje domów tego typu – to powoduje, że są one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

Nie ma nic lepszego niż własny dom. Dzisiaj jego wybudowanie nie jest także związane z bardzo wysokimi wydatkami i nie wymaga długiego oczekiwania na oddanie go do użytkowania. To możliwe dzięki domkom kanadyjskim, które bazują na specjalnych szkieletach drewnianych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są domy kanadyjskie?

Dom kanadyjski to budynek, który posiada lekki szkielet drewniany. Do jego wykonania wykorzystywane są deski, które dobierane są pod kątem grubości tak, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość, a także izolację cieplną. Deski łączone są ze sobą gwoździami albo też z użyciem metalowych łączeń. Gotowa konstrukcja usztywniana jest płytami OSB i ocieplana, aby zapewniać bardzo dobre parametry termoizolacyjna. Elewacja takich domów może być drewniana, może posiadać siding albo tynk cienkowarstwowy.

Aktualnie stosowane są różne rodzaje konstrukcji tego typu, które można podzielić na dwie główne kategorie, czyli:

domy kanadyjskie o konstrukcji platformowej
domy kanadyjskie o konstrukcji balkonowej

Taka konstrukcja jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie – stąd też nazwa domy kanadyjskie. Również domki w tej technologii często budowane są w krajach skandynawskich.

Zalety i wady domów kanadyjskich

Podobnie jak inne technologie budowy domów jednorodzinnych, także domy kanadyjskie posiadają określone zalety oraz wady, które warto poznać przed zdecydowaniem się na taką ofertę.

Główną zaletą takich właśnie domków jest szybkość ich budowy oraz możliwość prowadzenia prac niezależnie od pory roku. W rezultacie do własnego domu można wprowadzić się nawet w przeciągu 2-3 miesięcy od momentu rozpoczęcia budowy. Gdy chodzi o koszty, domy kanadyjskie także są bardziej atrakcyjną propozycją niż technologia tradycyjna.

Wśród minusów, jakie posiadają domy kanadyjskie, najczęściej wymienia się ich mniejszą trwałość niż domów murowanych. Jednak obecnie, gdy tradycja domów wielopokoleniowych zanika, takie rozwiązanie cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Czy warto wybudować dom kanadyjski?

Wobec tego domy kanadyjskie to bardzo atrakcyjna propozycja przeznaczona dla każdego, kto marzy o własnym kącie, ale nie chce decydować się na budowę domu murowanego. Takie budynki z powodzeniem sprawdzają się także w polskich warunkach!