31 stycznia 2023

Okkol.pl

Publikacje na czasie – warte Twojej uwagi

Opony całoroczne. Czy warto decydować się na ich zakup?

Do samochodów można zastosować dwa typy ogumienia – opony sezonowe, które oferowane są w wariancie letnim oraz zimowym, a także opony całoroczne, które nazywane są także oponami wielosezonowymi. Czy warto zdecydować się na jeden komplet opon na cały rok?

Dobór właściwego ogumienia ma bardzo duże znaczenie dla każdego pojazdu – niezależnie od jego marki, modelu, silnika czy wieku. To właśnie opony decydują o stabilności, bezpieczeństwie oraz komforcie jazdy, dlatego też powinny być one nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale również powinny cechować się odpowiednimi parametrami.

Wśród dostępnych na rynku opon znajdują się te całoroczne. Czym dokładnie są takie opony samochodowe? Kiedy można z nich korzystać? Czy to polecany zakup?

Opony całoroczne – czyli jakie?

Opony samochodowe określane jako całoroczne, wielosezonowe, all-seasons to rodzaj ogumienia, które przeznaczone jest do stosowania przez cały rok – zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Do produkcji tego typu ogumienia stosowana jest specjalna mieszanka gumy, która dobrze radzi sobie w zróżnicowanych warunkach – zarówno latem, jak i zimą. Ogumienie to posiada również specjalne nacięcia, które zapewniają lepszą przyczepność na różnych nawierzchniach – także w deszczu i śniegu.

W Polsce można korzystać z takich właśnie opon – przepisy nie nakazują u nas zakładania opon zimowych, dlatego też można także korzystać z tych dedykowanych do stosowania przez cały rok. Często jednak pojawia się kwestia – opony całoroczne czy warto je kupować?

Kiedy warto zdecydować się na kupno opon całorocznych?

Opony wielosezonowe mogą być jednak dobrym zakupem dla wybranych kierowców, którzy nie mają aż tak dużych wymagań, a także dla tych, w przypadku których opony sezonowe nie będą tak potrzebne.

Opony całoroczne polecane są dla kierowców, którzy:

  • prowadzą spokojnie
  • podróżują samochodem rzadko
  • jeżdżą głównie po mieście

Zalety i wady opon całorocznych

Najważniejszą zaletą opon całorocznych jest ich ekonomia – właściciel samochodu nie musi wtedy decydować się na kupno dwóch kompletów opon, ponieważ korzysta tylko z jednego. To zmniejsza też koszty związane z koniecznością sezonowego wymieniania ogumienia.

Także opony całoroczne mogą zapewnić bezpieczną, komfortową jazdę, lecz warto zaznaczyć, że stanowią one pewnego rodzaju kompromis, dlatego też nie zawsze mogą one spełnić oczekiwania tych użytkowników, dla których ważne jest indywidualne dopasowanie do konkretnej pory roku.

Wobec tego ci kierowcy, którzy chcą pewnie czuć się na każdej nawierzchni, mogą nie być w pełni zadowoleni takich właśnie opon samochodowych.